Astım Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Astım, akciğerlerdeki hava yollarının içeriye doğru daralması sonucu oluşan kronik bir rahatsızlıktır. Vücuda çevreden etkiyen etmenler sonucu uzun süre soğuk havada kalmak, bazı ağaçların özellikler bahar aylarında polenlerinin salınımı, sigara dumanına maruz kalmak kullanmak, kimyasal madde solumak, tozlar gibi ya da kalıtsal yollarla ailemizin genlerinden genetik olarak geçmektedir. Bu durumlardan herhangi birisine maruz kalan kişinin akciğerlerindeki hava yolları içerisinde mikrobik olmayan iltihaplanmalar birikir ve bu iltihaplar hava yollarını daraltır. Bu nedenle astım hastalığına yakalanılır.

Astım görülen kişilerde başlangıçta öksürme, nefes darlığı görülmektedir. İlerleyen zamanlarda ise bu rahatsızlıklar atak haline gelmeye başlar. Ardı kesilmeyen öksürük, nefes alıp verirken hırıltı, nefes darlığı, göğüs kafesinde baskı sıkışıklık orta derece astım belirtileridir. Astım erken tanı ve tedaviye sonuç veren bir hastalık olmasına rağmen hastalığın ihmali sonucu geri dönüşümü olmayan bir yola girile bilir akciğer kaybına bile neden olabilmektedir.

Metropol şehirlerde astım görülme sıklığı daha yüksektir. Çünkü bu tür büyük şehirde hava kirliliği daha sık görülmekte ve zaman zaman da yoğunlaşmaktadır. Yorgunluk, şehrin kalabalığında, koşuşturmaca, yüksek efor sarf ettiğimiz spor türleri nemli ortamlar belirtileri daha da tetiklemektedir. Dünya nüfusunun yaklaşık olarak 300 bini bu hastalığı taşımaktadır. Astım hastalığı ergin bireylerde görülmeksizin aynı zamanda küçük yaştaki çocuklarda da görülmektedir. Eğer çocuklarda hastalık erken teşhis edilir ve tedavisine başlanırsa ilkokul çağına gelene kadar hastalık tamamen tedavi edilebilir.

Astım Hastalarının ve Hasta Olma Riski Taşıyan İnsanların Alması Gereken Önlemler Nelerdir?

Öncelikle sigara kullanıyorsanız sigara azaltılmalı ve mümkünse bırakılmalı, sigara kullanmıyorsanız içilen ortamlardan ve tozlu ortamlardan uzak durulmalıdır. Evdeki eşyaların tozu düzenli şekilde alınmalı, halı ve koltukları düzenli olarak silinmeli yastık ve çarşaflarda düzenli olarak yıkanmalıdır.

Parfüm, ev kokuları, araç kokuları, kimyasal kokulardan uzak durulmalı nemli ortamlardan kaçınılmalı ve oluşmasına engel olunmalı, soğuk ortamlardan uzak durulmalı, vücudumuzu soğuğa ve solunum yolu hastalıklarına neden olabilecek etkenlere karşı korumalıyız.

Astım Kalıcı Bir Rahatsızlık Mıdır?

Hastalığın ilk evrelerinde gerekli önlemler ve tedavi süreci düzgün bir şekilde izlendiğinde hastalık yüksek oranda tedavi edilir. Aksi takdirde tedavi olunmazsa önlemler alınmazsa durum ciddileşebilir, hayatta yapılan günlük rutin işlerin bile yapılması zorlaşabilir, hatta daha ileri seviyelere ilerleyen astım hastalarında hastaların ölümlerine bile neden olabilir.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*