Webserver Tercihleri Nasıl Yapılmalı

Merhaba Arkadaşlar;

Bildiğiniz üzere dünyada milyonlarca web sitesi bulunmakta ve hepsi ayrı webserverlarda barınmakta. Bugün sizlerle bir veya birden fazla siteyi nasıl en iyi koşullarda barındırabiliriz bunu paylaşmak istiyorum .

Öncelikle sunucu özelliklerimiz ne kadar yüksek ise serverdaki sitelerin alabileceği maximum hit kapasitesi o kadar artacaktır. Bu yüzden webserver sunucumuzun özelliklerini yeterli seviyede tutmamız gerekir aksi halde kaynak yetersizliğinden dolayı sunucu üzerinde load değerleri yükselebilecektir.

Mesela elimizde paylaşımlı hosting için bir sunucu bulunmakta bunun en iyi performans vermesi için nasıl dizayn etmeliyiz aşağıdaki örneklerle anlatmak istiyorum.

1- Cpanel Kurulmalıdır

+ Cpanel yönetim paneli günümüzde en çok tercih edilen en güvenli en yaygın ve en kullanışlı panellerden bir tanesidir.

+ Cpanel üzerinde Reseller Account gibi birçok seçenek bulunmakta ve çoğu eklentiyi ve fonksiyonu desteklemekte. Ayrıyetten içerisinde MariaDB desteği de bulunmakta.

2- Cloudlinux Kurulmalıdır

+ Cloudlinux özellikle paylaşımlı sunucularda kaynak ve performans yönetimini sağlamaya yönelik bir işletim sistemidir. 2009 yılından bu yana faaliyet gösteren CloudLinux OS, CentOS gibi işletim sistemleri üzerine basitçe uygulanabilmektedir.

+ Stabilizasyonu Artırır

+ Kaynak kullanımını dengeler.

+ Maliyet ve Müşteri dengesini optimize eder.

3- Litespeed Webserver Kurulmalıdır

+ Hosting ya da fiziksel sunucular üzerinde kullanılan Litespeed web server yazılımı, yüksek kaynak tüketimi ya da yüksek ziyaretçi trafiği olan sunucular için yüksek performans ile ölçeklendirilen bir sunucu türüdür. Günümüzde kullanılan en sağlıklı web server türü olan bu yazılım ücretli bir yazılımdır.

+ Litespeed , en eski web serverlerden birisi olan Apache’ye nazaran daha az işlemci tüketimi gerçekleştirerek kaynak kullanımını azaltmaktadır. Bu da sunucunuzun load değerinin dengelenmesini sağlamakta.

4 – Config Server Security Firewall

+ CSF Firewall, cPanel sunucuların üzerine kurulan bir Firewall eklentisidir. Bu eklenti fiziksel sunucuular ile Hypervisor tabanlı VDS sanal sunucularda çalışır. VPS sanal sunucularda (yazılımsal sanallaştırılmış sunucularda) sağlıklı çalışmamaktadır.

+ CSF Firewall üzerinde gerekli kuralları yazdıktan sonra Layer 7 ye kadar hattınız kadar koruma sağlayabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

5 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*