WordPress Site Hızlandırma Taktikleri

Herkese merhaba arkadaşlar bugün yavaş olan WordPress tabanlı olan sitelerimizi nasıl hızlandırabiliriz, ne yaparak hızlandırabiliriz bu konu hakkında bahsedeceğim.

1 – Gereksiz Eklentilerden Kurtulun

Sitenizde ki gereksiz eklentilerden kurtulmanız gerek yani kullanmadığınız eklentileri imha etmeniz gerek sebebi ise daha çok  fonksiyonun  çalışmasına sebep olur, bu da sitemizin yavaşlamasına sebep olur ve aşırı CPU kullanımına da sebep olur bu yüzden gereksiz eklentileri kullanmadığınız eklentileri imha etmeniz gerek sitenizin ve de sunucunuzun performansını bu saye de arttırabilirsiniz.

2 – Otomatik Güncellemeler (Güncelleme Kontrolü)

WordPress tabanlı siteler de WordPress her sayfa çalıştırıldığında güncelleme kontrolü yapıyor. Güncelleme kontrolünü yapabilmek için uzak bir siteden veri çekiyor bu hem siteyi hem de sunucuyu yoruyor bu da performansı düşürüyor.  Benim önerim otomatik güncellemeleri kapatarak sitenizi hızlandırabilirsiniz.

3 – Gereksiz Cache Eklentileri

WordPress kullanıcılarının geneli cache adlı eklentiyi kullanarak sitelerinin hızlanacağını düşünüyorlar, fakat yanıldıkları bir bölüm var cache sistemleri sunucuyu oldukça fazla yoruyor ve  de sitenin performansını düşürüyor. WordPress cache eklentilerinin geneli sunucuyu yoran eklentilerdir. Cache eklentisini kullanmanız yerine sunucu tabanlı eklentiler kullanmanızı öneririm.

4 – Kalitesiz Warez Temalar

Warez ya da kalitesiz temaların genelinde gereksiz olan fazla sayıda fonksiyon vardır, bu kadar fazla fonksiyonun art arda çalışması hem sunucuyu hem de siteyi yorar ve de site yavaşlar bu sorunu çözmeniz için de daha kaliteli ve warez olmayan lisanslı (orjinal) temalar kullanmanızı öneririm. Kalitesiz ve warez temalar siteyi ve sunucuyu yorar.

5 Comments Posted

  1. Teşekkürler, anlatılanları tek tek sırasıyla uyguladıktan sonra sitem eskisine göre biraz daha hızlı açılmaya başladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*